Соціальна сфера

#16днівпротинасильства!

Від того, як ми будемо виховувати дітей сьогодні,

залежатиме світ, який вони створять для нас в майбутньому.

Саме тому діти і насильство – це проблема, яка стосується всіх нас,

незалежно від того, чи є ми батьками, чи ні.

#16днівпротинасильства!

Міжнародна спільнота щорічно підтримує акцію “16 днів проти насильства”, ініційовану Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства 1991 року. Тисячі громадян та сотні державних і громадських організацій з більш ніж 100 країн світу активізують з 25 листопада по 10 грудня свої зусилля заради об’єднуючої мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні або окремій державі соціальний простір, вільний від насильства.

Україна приєдналася до акції “16 днів проти насильства” 2001 року. Для нашої держави ці питання є дуже актуальними наразі. Кількість звернень щодо вчинення насильства в сім’ї зростає з кожним роком. Із 100% проявів насилля у сім’ї у 83% жертвами стають саме жінки, у 11% чоловіки, а 6% постраждалих є діти. 1 мільйон 100 тисяч – саме стільки жінок в 2017 році постраждали в Україні від домашнього насильства за підрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень, 600 жінок - загинули. Протягом 9 місяців минулого  року до органів і установ Київської області, на які покладено функції здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї надійшло 3 607 звернень: із них від дітей 32, жінок – 2 992, чоловіків – 583. В порівнянні з аналогічним періодом 2016 року звернень надійшло 3289 (від дітей – 49, жінок – 2 743, чоловіків – 497). Однак дані офіційної статистики не можна вважати абсолютно точними, оскільки вони фіксують лише ті випадки, в яких було офіційне звернення до органів виконавчої влади. Насильство в сім'ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. Сім’я для кожної людини уявляється ледь не раєм, в якому можна сховатися від усіх небезпек. Проте для багатьох сімей реальністю є постійні випадки насильства, а рідний будинок стає небезпечнішим ніж вулиця. Дуже багато людей в наш час стикаються з тим, що вдома, за зачиненими дверима, їх чекає приниження, ізоляція від друзів та родичів, реальні фізичні ушкодження, психологічний тиск, погрози та навіть сексуальне насильство. Сімейне насильство – це ситуація, що постійно повторюється, коли один з членів сім’ї контролює або намагається повністю підпорядкувати іншого.

Особливо негативні наслідки мають ситуації жорстокого поводження з дітьми і зневага їхніми інтересами, результатом яких завжди є серйозний збиток для здоров’я, розвитку, психічного стану та соціалізації дитини. Прикро те, що рамки сімейного насильства виходять за межі дому – і поширюють їх діти, які потерпають від насильницьких дій у родині, скоюючи жорстокі вчинки по відношенню до своїх однолітків, які вживають алкоголь та наркотичні речовини та здійснюють правопорушення та крадіжки.

Часто батьки зовсім не замислюються над питанням психологічного тиску та фізичного покарання, мотивуючи це тим, що їх виховували так батьки  і вони вважають це нормою, і не розуміють, що може бути по іншому, що словом, зверненням, добрим відношенням до власної дитини можна досягти набагато кращих результатів  у вихованні. Насильство в сім’ї дуже негативно впливає на життя дітей і підлітків. Третина дітей в Україні щороку спостерігають акти насильства в сім’ ї. Діти, матері яких зазнали знущань, у шість разів частіше намагаються покінчити життя самогубством, 50% з них схильні до зловживань наркотиками та алкоголем. Жорстоке поводження з дітьми в подальшому формує з них соціально-дезадаптованих людей, не здатних створювати повноцінну сім’ю, бути гарними батьками, а також є поштовхом до відтворення жорстокості по відношенню до власних дітей. Найнебезпечніше те, що насильство дає дуже серйозні негативні соціальні наслідки. Воно породжує терор, безладдя,  відчуття відсутності допомоги, невпевненості, безнадійності або безсилля, відчуття провини, відчуття придушення волі, відсутність самоповаги, напади страхів, депресію, фобії, роздуми про самогубство, самозвинувачення, втрату довіри, жагу помсти. Діти з сімей, у яких практикується насильство, відчувають постійний психологічний дискомфорт, для них це справжня трагедія.

Закликаємо всіх – не будьте байдужими до тих, хто поряд! Немає вибачення домашньому насильству, особливо щодо дітей. Всі, хто страждає від насильства в сім’ї мають право на захист і життя в безпечному середовищі, головне – зробити перший крок до вирішення цієї проблеми, звернутись за допомогою!

Баришівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді