Прес-служба КОДА

Дайджест новин Уряду за 23.01.2019

Уряд оновлює план дій по реформі децентралізації та ініціює новий етап змін, – Володимир Гройсман

Кабінет Міністрів України в рамках посилення можливостей місцевого самоврядування ініціює перехід до нового етапу реформи децентралізації, який передбачає закріплення вже набутих успіхів і формування спроможних громад, зміну територіального устрою, чітке розмежування повноважень та функцій контролю різних рівнів управління, а також активний розвиток форм місцевої демократії, коли жителі можуть висловити свою думку з різних питань не від виборів до виборів, а повсякчас. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, представляючи новий план дій з реформи децентралізації на період до 2020 року.

Глава Уряду наголосив, що більшість змін необхідно закріпити в Конституції і зробити це швидко – аби провести місцеві вибори 2020 року вже на новій законодавчій та територіальній основі.

«Реформа децентралізації визнана однією з найуспішніших. До 2014 року більшість урядів виступали за централізацію влади. І я не з чуток знаю, як було важко розвивати міста, будувати дороги. Система державної влади була занадто централізована. Повноваження і кошти забирали від людей і концентрували у центрі, – сказав Володимир Гройсман. – Тож важливо було розпочати системні кроки, які дозволили б віддати на місця повноваження і кошти».

Як зазначив Глава Уряду, за 5 років – з 2014-го по 2019-й, Уряду спільно з Парламентом та Президентом вдалося реалізувати перший етап реформи. В Україні сформовано 876 спроможних громад, місцеві бюджети зросли на порядок – до майже 234 млрд грн. У власність громад передано 1,5 млн га земель сільськогосподарського призначення.

«Зараз є необхідність закріпити те, що маємо, і почати новий етап – на нових рішеннях, забезпечити незворотність реформи», – сказав Прем’єр-міністр.

Він пояснив, що серед нових завдань – затвердити нову територіальну основу країни – 100 спроможних районів і 1600-1800 спроможних громад, закріпити фінансову самодостатність місцевого самоврядування, сформувати ефективну систему управління, упорядкувати систему державного контролю, а також уникнути дублювання функцій.

«Потрібно розвивати форми прямого народовладдя – вдосконалити виборче законодавство і вибудувати механізми проведення місцевих референдумів, аби громадяни мали можливості висловити свою позицію і приймати рішення не від виборів до виборів, а в процесі життя. Люди мають сказати своє остаточне слово по різних питаннях», – наголосив Прем’єр-міністр.

Глава Уряду зазначив, що урядове бачення подальшої децентралізації буде сформульоване у пропозиціях змін до Конституції України. Причому обговорити і схвалити їх необхідно без зайвих затягувань, адже часу не так багато. «Зміни мають бути закріплені в Конституції. Інакше систему можна буде зруйнувати. А конституційний процес надасть гарантії розвитку місцевого самоврядування», – сказав Володимир Гройсман.

Він також запропонував урядовцям долучитися не тільки до обговорення пропозицій, а й до впровадження всіх завдань нового етапу реформи децентралізації.

Глава Уряду про ЗВТ з Ізраїлем: Український продукт має зайняти достойне місце на ринках світу

Український продукт має зайняти достойне місце на ринках світу, і формування режимів вільної торгівлі усіляко цьому сприяють. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, коментуючи підписання у понеділок, 21 січня, Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем. Перемовини тривали кілька років, і в результаті Держава Ізраїль стала 46-ю країною світу, з якою Україна має тісні торговельні зв’язки на рівні ЗВТ.

«У нас є ринок ЄС, відритий ринок Канади, ми сформували якісну угоду між Україною і Ізраїлем. У понеділок була підписана угода – її тепер треба впроваджувати, – сказав Володимир Гройсман. – Проведено величезну роботу».

Глава Уряду подякував всій переговорній команді і дав доручення активно долучитися до перемовин з Туреччиною, з якою також готується Угода про ЗВТ.

«Нове завдання – завершити перемовини з Туреччиною. Політична домовленість є. Технічно треба допрацювати це питання», – сказав Прем’єр-міністр.

Він також доручив Першому віце-прем’єр-міністру Степану Кубіву сформувати групи фахівців, які проїдуть регіонами України і проведуть зустрічі з бізнесом, аби розповісти про нові експортні можливості.

Маніпуляції навколо гендерної політики залишаються частиною гібридної війни, – Іванна Климпуш-Цинцадзе в Давосі

Гендерні питання лишаються серед пріоритетів програми реформ українського Уряду. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час зустрічі з Директором Джорджтаунського інституту жінки, миру та безпеки, спеціальним представником ОБСЄ з питань гендеру Мелані Вервір у Давосі (Швейцарська Конфедерація).

Іванна Климпуш-Цинцадзе запропонувала Джорджтаунському інституту долучитися до важливого проекту гендерної освіти, спрямованого на розробку методологій викладання та підготовку викладачів за допомогою відповідних тренінгів.

Віце-прем`єр-міністр поінформувала про здійснену роботу в напрямі забезпечення політики рівності чоловіків і жінок в Україні, зокрема, скасування заборони на застосування жіночої праці в багатьох професіях (включно з військовими), протидію гендерно зумовленому насильству (включно із сексуальним насильством, пов’язаним з російською агресією на Сході України), а також про роботу над забезпеченням більш збалансованого представництва чоловіків та жінок у владі.

Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила, що вперше в історії незалежної України гендерні питання було пріоритизовано в Програмі дій Уряду на 2018 рік. Усі заплановані торік завдання виконано. У щоденній роботі міністерств гендерна проблематика проходить через їхнє тематичне профілювання. Цей тренд продовжено і в Програмі дій Уряду на 2019 рік. Також Програма передбачає розробку нового законодавства, планування та бюджетування з урахуванням політики забезпечення рівності чоловіків і жінок. Утім, зазначила Віце-прем`єр-міністр, маніпуляції навколо гендерної політики залишаються частиною гібридної війни, тому нині існує попит на нове дослідження гендерних гібридних загроз.

Мелані Вервір вважає надзвичайно важливими той факт, що Україна продовжує докладати значних зусиль для забезпечення гендерної рівності, попри численні проблеми і безпекові виклики, що доводиться долати одночасно з реформуванням країни.

Україна вийшла з трьох угод щодо економічної співпраці в рамках СНД

23 січня за ініціативи Мінекономрозвитку Кабінет Міністрів України прийняв рішення про припинення для України дії трьох угод щодо економічної співпраці, укладених в рамках Співдружності Незалежних Держав (СНД). Це Угода про міждержавний обмін економічною інформацією, Угода про обмін інформацією в галузі зовнішньоекономічної діяльності та Угода про співробітництво в галузі зовнішньоекономічної діяльності.

Проект відповідної постанови розроблено Мінекономрозвитку на виконання Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 2 травня 2018 року “Про припинення дії для України окремих міжнародних договорів, укладених в рамках Співдружності Незалежних Держав”.

Угода про міждержавний обмін економічною інформацією, укладена 26 червня 1992 року у Мінську, та Угода про обмін інформацією в галузі зовнішньоекономічної діяльності, укладена 24 вересня 1993 року в Москві, передбачали налагодження обміну між країнами-учасниками СНД актуальною економічною інформацією та статистичними показниками соціально-економічного становища в країнах, ініційованих урядами країн економічних перетворень, міжнародної торгівлі та інше.   

Після проведеного аналізу цих Угод Мінекономрозвитку та інші заінтересовані органи влади дійшли висновку, що у сучасних реаліях ці угоди вже втратили своє практичне значення та не застосовуються, оскільки вся необхідна і потенційно корисна економічна інформація у повному обсязі розміщена у відкритому доступі на офіційних сайтах органів виконавчої влади України та відповідних міжнародних організацій, членом яких є Україна.

Третій міжнародний договір в рамках СНД, дія якого відтепер рішенням Кабінету Міністрів припинена для України - Угода про співробітництво в галузі зовнішньоекономічної діяльності, що була укладена 15 травня 1992 року у Ташкенті. Цей документ передбачав, що країни-учасники СНД будуть спільно координувати свою політику та співпрацювати щодо здійснення зовнішньоекономічної діяльності із третіми країнами та міжнародними організаціями. Угода також визначала необхідність проведення консультацій між країнами СНД щодо встановлення контактів і проведення переговорів про членство в інших міжнародних економічних і фінансових організаціях.

Однак Україна на сьогодні має низку пріоритетних зобов’язань у сфері міжнародної торгівлі як член Світової організації торгівлі (СОТ), а також в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, і низка положень Угоди про співробітництво в галузі зовнішньоекономічної діяльності в рамках СНД суперечить цим зобов’язанням. Для подолання цієї суперечності дія зазначеної Угоди припинена для України. 

Відповідно до рішення Уряду України Міністерство закордонних справ України має повідомити Виконавчий комітет СНД про припинення дії цих трьох Угод для України.

Політика умиротворення – хибний шлях до миру, – Іванна Климпуш-Цинцадзе у Давосі

Шлях до миру не полягає ані в політиці умиротворення, ані через приховування правди. Такі підходи підривають демократії, а їхніх ворогів роблять тільки сильнішими. Ми повинні визнати одну «незручну істину» – на Європейському континенті точиться війна. Гібридна, брудна, з використанням усіх можливих засобів впливу. Російська агресивна поведінка нині є головним викликом для безпеки Європи: Росія порушує міжнародне право, підриваючи єдність та цілісність Європейського Союзу. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе на конференції «Глобальне жіноче лідерство і Україна: виклики і можливості», що відбулася в Українському домі в Давосі (Швейцарська Конфедерація).

«На жаль, ми бачимо, що апетити агресора не зменшуються, і прикро те, що в деяких столицях Європи економічні інтереси впливають суттєво більше, ніж ціннісні та безпекові. Потужне лобіювання різними силами проекту «Північний потік-2» – цьому підтвердження. Переконана, що умиротворення агресора – це хибний шлях до миру», – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона також наголосила, що Росія буде використовувати «Північний потік-2» як важіль впливу проти Європи, позаяк використовувала питання газу десятиріччями проти України.

«Україна не бачить готовності у багатьох європейських столицях зупинити побудову «Північного потоку-2». На жаль, аргументи України, Польщі, країн Балтії не сприймаються в інших столицях. Шкода, що навіть пропозицію Європейської Комісії застосовувати для підводних газогонів такі самі правила, що зараз застосовуються для суходільних, не схвалює Європейська Рада», – наголосила Віце-прем’єр-міністр.

Також вона зазначила, що, розуміючи загрози, Україна погодилася на тристоронні переговори з ЄС та Росією, раунд яких відбувся у понеділок, 21 січня. Росія не сприймає позиції, що правила ЄС поширються на Україну. Хоча і ЄС, і Україна, з огляду на вже проведені перетворення в Україні, наполягають саме на такому підході.

Обговорюючи тему залученості жінок до державотворчих процесів в Україні, Віце-прем’єр-міністр зазначила, що частка в 12% жінок у Парламенті не відповідає структурі українського суспільства, у якому їх 55%. Водночас це найбільша кількість жінок, яка коли-небудь була у Верховній Раді.

«Після Революції Гідності був наданий неймовірний поштовх більшій залученості жінок у різних секторах суспільного життя. Під час Майдану ми бачили, що і чоловіки, і жінки були на рівних. Згодом жінки взяли активну участь у розбудові з нуля, або й з мінусового рівня, Збройних Сил, а також поруч із чоловіками стали на захист України зі зброєю в руках», – зауважила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона додала, що за останні роки вдалося зняти заборону на понад 400 професій, які раніше вважалися «небезпечними» для жінок. Зокрема, нині вже є перша жінка-водолаз і жінка-кінолог у Національній гвардії. Також був розширений список військових професій і звань, які можуть обіймати жінки, бо на початку війни ті з них, хто воював, були змушені записуватися бухгалтерами чи кухарями.

«У нас нині 10,6% Збройних Сил складають жінки. Це дуже близько до середнього показника армій НАТО, який складає 10,9%», – підкреслила Віце-прем’єр-міністр.

Через негоду Геннадій Зубко доручив перевести Штаби ТЕБ НС всіх рівнів на цілодобовий режим

Штаби ТЕБ НС всіх рівнів буде переведено на цілодобовий режим. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

На своїй сторінці у FB він написав: «Через ускладнення погодних умов та штормове попередження рішенням Комісії ТЕБ НС доручив:

Головам ОДА та КМДА, Укравтодору, Укртрансбезпеці, Нацполіції, ДСНС перевести на цілодобовий режим функціонування Штаби всіх рівнів на період ускладнення погодних умов. При цьому забезпечити:

oмоніторинг ситуації, своєчасне залучення необхідних сил та засобів, організацію взаємодії щодо протидії загрозам;

oкоординацію дій органів влади, налагодивши міжобласну взаємодію щодо управління транспортними потоками у разі введення обмеження руху транспорту в суміжних регіонах;

oзалучення у необхідній кількості снігоочисної і посипочної техніки, а також передбачити залучення резервної снігоочисної техніки від підрядних організацій;

oінформування через ЗМІ населення, водіїв та перевізників про очікуване ускладнення погоди та дотримання заходів безпеки;

oзавчасне обмеження руху, в тому числі пасажирських перевезень. При цьому спрямовувати транспортні засоби об’їзними шляхами або до місць відстою;

oорганізацію роботи стаціонарних та мобільних пунктів обігріву для надання допомоги населенню та учасникам дорожнього руху;

oстале функціонування систем життєзабезпечення, особливу увагу зосередити на об’єктах газо-, тепло-, електро- та водопостачання.

Нацполіції:

oзалучити в необхідній кількості патрулів для регулювання дорожнього руху з метою недопущення скупчення транспорту та забезпечити роботу дорожніх підприємств щодо розчищення автошляхів;

oвстановити контроль за дотриманням водіями режимів обмеження або припинення руху та дотримання правил дорожнього руху.

ДСНС і Нацгвардії:

oзабезпечити готовність важкої інженерної та снігоочисної техніки, техніки підвищення прохідності, мобільних пунктів обігріву та своєчасне їх залучення для надання допомоги учасникам дорожнього руху в разі утворення транспортних заторів».

 

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України