Подвиг героїв Трубежа

1-2 лютого 1919 року три сотні українських козаків-добровольців Київщини: Вороньківської, Бориспільської й Баришівської сотень Армії УНР на заклик Головного Отамана військ УНР Симона Петлюри під проводом полковника армії УНР Івана Міхна й сотника Івана Черпака, розібравши залізничні колії під Баришівкою біля села Коржі Переяславського повіту перед мостом через р. Трубіж, стали на захист своєї столиці й держави, повторивши подвиг Героїв Крут.

Виконавши поставлене перед ними Директорією  завдання, козаки організовано, з боєм відступили і продовжили збройну боротьбу з окупантами в партизанських загонах. Загиблі ж, мабуть, і досі покояться в водах Трубежа…

І лише тому, що російська окупація України тоді затягнулася на десятки років, повна інформація про реалії того бою і досі зберігається десь в російських архівах та не всі імена його учасників, поки що, відомі.

На думку дослідників, битва була однією із вирішальних яскравих сторінок другої фази радянсько-української війни. Завдяки їм усі урядові установи евакуювалися з Києва до Житомира й продовжували керувати боротьбою проти окупантів.

Останні 10  років Всеукраїнська військово-патріотична організація «Спілка офіцерів України», Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Т.Шевченка, Українське козацтво, краєзнавці, викладачі, науковці, музейні працівники, митці, громадські й політичні діячі, меценати і благодійники досліджують та відновлюють цю героїчну сторінку нашої історії – «Бій на Трубежі». Саме вони створили Благодійний фонд «Меморіально-освітній комплекс «Героям Трубежа».

Визначальним є те, що працювати над проектом Меморіального комплексу «Героям Трубежа» зголосився автор і будівничий Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут» народний художник України Анатолій Гайдамака, який, побувавши в 2018р. на самому місці бою на р. Трубіж, перейнявся цією ідеєю і розробив проект меморіалу "Розірвані мости", який і був представлений громадськості.

За матеріалами БФ «Меморіально-освітній комплекс «Героям Трубежа»