Гуманітарна сфера

Декларування доходів 2019

Порядок подання

е-деклараціїособою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Декларувати свої доходи — це конституційний обов’язок громадян (ч. 2 ст. 67 Конституції України).

1 січня 2019 року розпочавсячерговий етап подання щорічних електронних декларацій за 2018 рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Подання електронних декларацій обов’язкове для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Строк подачі декларації

Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» державні службовці, інші суб’єкти декларування, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, яку визначає Національне агентство.

Види декларації

щорічні (до 1 квітня щороку);

перед звільненням (припиненням діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування);

після звільнення (до 1 квітня наступного після звільнення року);

декларації кандидатів на посади;

виправлена (протягом 7 днів після подання е-декларації).

Електронний цифровий підпис (ЕЦП)

Для входу в систему Єдиного державного реєстру декларацій та подання електронної декларації необхідно отримати ЕЦП. Потрібний для авторизації ЕЦП видається лише акредитованими центрами сертифікації ключів (АЦСК), зокрема АЦСК органів юстиції, АЦСК ІДД Державної фіскальної служби та ін. Подати заявку до цих центрів та здійснити оплату можна в електронному вигляді. Однак для отримання ЕЦП потрібно буде особисто з’явитись до офісу установи. Зручною альтернативою є сервіси онлайн-банкінгів (наприклад, «Приват24»), які дозволяють своїм клієнтам миттєво згенерувати ЕЦП онлайн в особистому кабінеті. 

Якщо Ви вже маєте ЕЦП та зареєстровані в системі, слід перевірити термін дії Вашого ЕЦП (зазвичай складає 1-3 роки). Для отримання інформації про термін дії ЕЦП необхідно завантажити посилений сертифікат ЕЦП з сайту АЦСК, в якому отримувався ключ. У завантаженому сертифікаті буде зазначена дата, до якої ЕЦП вважається чинним.

Реєстраціяв Єдиному державного реєстрідекларацій

Після отримання ЕЦП необхідно пройти процедуру онлайн-реєстрації в Єдиному державному реєстрі декларацій на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Під час здійснення реєстрації важливо вказувати правильний e-mail, оскільки саме на нього прийде посилання з підтвердженням.

Якщо Ви вже зареєстровані в системі та строк дії отриманого ЕЦП ще не закінчився, Ви зможете безперешкодно увійти в особистий кабінет.

Увага! На сайті НАЗК(https://nazk.gov.ua) розміщено роз’ясненнята відеодля суб’єктів декларування, що допоможуть правильно заповнити е-декларацію.

Як подати виправлену декларацію?

Суб'єкт декларування має право подати за власною ініціативою виправлену декларацію упродовж семи календарних днів після дня подання відповідної декларації.

Для подання виправленої декларації слід натиснути на кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є видимою упродовж відповідного строку у персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування у полі поданої декларації. При цьому суб'єкт декларування має право подати виправлену декларацію лише один раз.

Відповідальність за не подання е-декларації та подання недостовірних відомостей

За порушення законодавства передбачено адміністративну(ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення)і кримінальну відповідальність(ст. 366 Кримінального кодексу України)зокремаза:

несвоєчасне подання без поважних причин декларації;

неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані;

подання завідомо недостовірних  відомостей у декларації.

подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації.

Державні органи, зобов’язані перевіряти факт подання суб’єктами декларування,які в них працюють, декларацій та повідомляти НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.

Якщо за результатами контролю встановлено, що суб’єкт декларування не подав декларацію, НАЗК письмово повідомляє такого суб’єкта про факт неподання декларації, і суб’єкт декларування повинен протягом 10 днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному частиною першою статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції». 

У разі встановлення за результатами повної перевірки недостовірних відомостей у декларації, НАЗК письмово повідомляє про це керівника відповідного державного органу, в якому працює відповідний суб’єкт декларування, та спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції.

Суб’єкт декларування зобов’язаний подати відповідну декларацію з достовірними відомостями у випадку притягнення його до відповідальності за неподання, несвоєчасне подання е-декларації або в разі виявлення у ній недостовірних відомостей.